Polietilen Nedir?

Polietilen plastiğin yüksek yoğunluklu bir çeşididir. Diğer Polietilenlere oranla çok daha katı, güçlü ve düşük yoğunluklu Polietilene (LDPE) oranla daha ağır ve daha serttir. POLİETİLEN sudan hafiftir. Döküm teknolojisi kullanılarak veya ekstrüzyon yöntemiyle imal edilebilir. Takım tezgâhlarında işlenebilir ve özel kaynak yöntemleri kullanılarak birleştirilebilir. Yapışkan kullanılarak birleştirilmesi oldukça zordur. Doğal görüntüsü, balmumu benzeri mat ve opaktır. Gıda ile doğrudan temas edebilir.

Polietilen Özellikleri

Uzun Ömürlü Olması: Yaşlanmaya karşı dayanıklıdır. Ömür olarak en az 50 yıl hesaplanmakla beraber gerçek performansları bu sürenin üzerindedir. 

Hafiflik ve Kullanım Kolaylığı: Malzemelerin taşıma kolaylığı ve imalat esnasındaki hareket kabiliyeti, alternatif malzemelere göre oldukça önemli bir avantaj sağlar.

Esneklik ve Dayanıklılık: Polietilen malzemenin elastik karakteri malzemenin deforme olmasını ve çatlak oluşumunu engellemektedir. Darbe dayanımı oldukça yüksektir. Gerilim çatlağı ve çatlak ilerleme dirençleri mükemmeldir.

Farklı Koşullara Uyum Göstermesi: Polietilen düşük sıcaklıklarda dahi kırılganlık göstermez. Donmaya karşı direnci yüksektir. İçinde bulunduğu sıvının donmasından etkilenmez.

İyi Kaynak Özellikleri: Özellikle elektro füzyon veya alın kaynağı ile birleştirilmiş kaynak noktaları son derece sağlam olup, yapılan testler kaynak noktalarının eksiz boru bölgelerinden daha sağlam bir yapıda olduğunu göstermektedir. Mükemmel kaynak özellikleri ek yerlerinden çıkma/kopma veya sızıntı olmasını engellemektedir.

Kimyasal Etkilere Karşı Direnç: Polietilen malzeme aşındırıcı kimyasal maddelere karşı oldukça dayanıklıdır. Polietilen ile farklı sektörlerde asit tankı veya diğer kimyasal madde tankları da üretilmektedir

Temizlik: Polietilen Kolay kir tutmaz, toksik madde içermez ve temizlenmesi çok kolaydır.

Düşük Karbon Ayak İzi: Polietilen üretiminin karbon ayak izi alüminyumdan 5 kat daha düşüktür. Dayanıklılık söz konusu olduğunda bu yalnızca bir özelliktir.

Neden Polietilen Tekne?

Ağırlık Avantajı

Polietilen’in özgül ağırlığı 0,93g/cm3 ile 0,97 g/cm3 arasındadır. Çeliğin yaklaşık 1/8’i kadar, alüminyumun yaklaşık 1/3’ü kadar ağırlığa sahiptir Suyun özgül ağırlığından bile az oluşu Polietilen malzemeden üretilmiş teknelere yüksek güvenlik ve taşıma kapasitesi imkanı sağlamaktadır.

Denizcilik
Polietilen denizciliği yüksek bir malzemedir. Esneklik özelliğinden dolayı her türlü deniz şartlarında başarılı bir şekilde çalışır.

Korozyona ve Deniz Canlılarına Karşı Direnç
Oksijen, tuz ve suyun polietilen üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Polietilen malzeme ile korozyon problemi olmadan, bakıma ihtiyaç duymayan uzun yıllar boyunca problemsiz bir şekilde kullanılabilecek botlar yapılabilir.

Düşük Sürtünme
Polietilen yüzeyinin korozyona uğramaması sebebiyle yüzeyi her zaman parlak ve kaygan olarak kalabilir. Bu yüzden sürtünme problemleri diğer malzemelere oranla çok daha düşüktür.

Yüksek Gerilme Direnci ve Darbe Sönümleme Özelliği
Polietilen sahip olduğu yüksek gerilme direnci sayesinde; tekne gövdesi bir darbe aldığında bu darbeyi kolaylıkla sönümleyerek, herhangi bir çarpma, karaya oturma vb gibi kaza durumları minimum hasarla atlatılabilir. Oluşmuş olan herhangi bir hasar ise çok kolay bir şekilde tamir edilebilir.

Kıyıya yakın veya sığ sularda çalışacak olan tekneler için polietilen ideal bir malzemedir.

Tamirat
Polietilen tekne hasarlanması durumunda malzeme lokal tamiratlara izin vermektedir. Herhangi bir tamir veya kaynak ihtiyacı olduğunda hızlı ve kolay bir şekilde tamirat işlemi yapılabilir.

Düşük Yatırım ve Kullanım Maliyeti
Polietilen tekneler; malzemenin işlenmesinin ve üretiminin kolaylığından ve hızlı olmasından dolayı kısa sürelerde inşa edilebilir ve bu sayede zaman ve yatırım maliyeti tasarrufu sağlar. 

Polietilen çalışma hayatı boyunca herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz. Sık sık boyanma gibi bir ihtiyacı yoktur. Sık sık karaya çekilmesi gerekmez. Herhangi bir hasar olmadığı sürece tekneler sürekli olarak kullanılabilir.

Yüksek Manevra Kabiliyeti
Polietilen tekneler hafif oldukları ve her türlü sevk sistemi ile uyumlu olarak çalışabildiği için yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Dar sularda her türlü yanaşma vb manevralar rahatlıkla yapılabilir.

Güvenlik
Tekneler; makine dairesi bölümü hariç tamamen çift cidar olarak inşa edilir ve iki cidar arasına polistren köpük doldurulur. Böylece teknenin yoğunluğu her zaman sudan azdır ve ana güvertesine kadar su ile dolsa bile batma ihtimali kalmamıştır.

Polietilen Tekne Çeşitleri
Farklı kullanım amaçlarına hizmet etmek üzere tasarlanan tekneler çok geniş bir kullanım alanına sahip olmanın getirdiği avantaj ile değişik güverte uygulamalarına alternatif sumaktadır. Tamamen boş ve düz, her türlü yüklemeye uygun imal edilebileceği gibi, kabinli veya çok oturaklı olarak hazırlanıp yolcu taşımacılığında da kullanılabilmektedir.

Polietilen malzeme ile; Palamar botu, pilot bot, acente botu, servis botu, yolcu taşıma botu, deniz taksi, polis botu, askeri botlar, yangın söndürme botu, ambülans botu, atık temizleme botu, balıkçı teknesi, dalış botu vb gibi botlar inşa edilebilmektedir.

Teknelerde; dıştan takma, içten takma motorlar ile kuyruk, su jeti, yüzey pervaneleri ve konvansiyonel şaft-pervane sevk sistemleri uygulanabilir.

Karşılaştırma

* Polietilen; Çelik, ahşap ve alüminyuma göre çok daha hafif ve kolay birleştirilebilir. Her türlü konstrüksiyon kolaylığı sağlar. Bunun yanı sıra hammadde bazında, çelik alüminyum ve ahşaba oranla daha ekonomiktir.
* Aynı donanıma sahip bir fiberglas, bir alüminyum ve bir polietilen tekne hemen hemen aynı ağırlıklara sahiptir. Ancak fiberglasın maliyeti Polietilene göre daha yüksektir. Ayrıca fiberglas sert bir malzeme olduğu için kırılgandır ve çok kolay zarar görür, tamiri de zaman alır. Bu yüzden hem inşaa maliyeti hem de kullanım maliyeti olarak polietilen çok daha ekonomiktir.
* Polietilen malzeme aşındırıcı kimyasal maddelere karşı diğer tekne imalat malzemeleriyle karşılaştırıldığında oldukça dayanıklıdır. Aynı şekilde deniz suyundan da hiç etkilenmeme özelliğiyle diğer malzemelerden öne çıkmaktadır
* Fiberglas veya alüminyum malzemeden üretilmiş bir tekne keskin bir kayaya çarptığında veya buna benzer bir maddeye sürttüğünde kolayca hasarlanabilir ve yırtılırken polietilen’in sahip olduğu yüksek gerilme direnci sayesinde bu tür kazalar minimum hasarla atlatılabilir.
* Fiberglas tekneler gerek tekne kısmı gerekse güvertesi için kalıplara ihtiyaç duymaktadır ve küçük ayarlamalar neredeyse imkansızdır. 
* Polietilen tekneler ise levhalardan kaynak yöntemiyle üretildikleri için ihtiyaca göre kolayca şekillendirilebilirler. Örneğin teknenin herhangi bir bölgesinde talep edilecek bir kapalı hacim bu yöntemle rahatlıkla oluşturulabilir.
* Polietilen teknelerin üretim esnasında atmosfere salınan karbon miktarı alüminyum teknelere göre 5 kat daha az olmakla birlikte GRP ve alüminyum teknelerin aksine Polietilen tekneler %100 geri dönüştürülebilirler.

Yoğunluk 0,96 g/cm³
Elastisite modülü 1100 Mpa
Akma gerilmesi 23 Mpa
Akma sınırındaki uzama 9 %
Kopma sınırındaki uzama ≥300 %
Çarpma dayanımı Without break (Kırılmaz) KJ/m²
Çentikli darbe dayanımı 30 KJ/m²
Bilya batırma sertliği 40 Mpa
Shore D sertliği 65  
Yangın davranışı B2  
Sielektrik dayanımı 47 kV/mm
Sıcaklık aralığı -50 to +80 °C 
EU'ya göre psikolojik güvenilirlik Yes  
Isı iletim katsayısı 0,38 W/m * K